Sihirli Öneriler Kitabı

Pedagog Sevil Yavuz’dan çocuk yetiştirme zorluklarına karşı çözüm önerileri sunan kitap çıktı.

Bilgi bombardımanı altında yönünü şaşırmış anne babalara, mutlu çocuklar yetiştirmenin sırlarını veriyor. Teorik birikimle yılların deneyimimin harmanlandığı sihirli öneriler çocuğunuzla iletişiminize yeni bir soluk getirecek. 

SEVİL YAVUZ’DAN SİHİRLİ ÖNERİLER

Kalabalık ve düzensiz şehir hayatında çocuk yetiştirmek günden güne zorlaşıyor. Teknolojinin içinde adeta yüzen çocuklar, oyun parklarından, doğada oynama şansından ise bir o kadar uzak büyüyorlar. Bu nedenle, günümüzün anne babaları geçmişe göre daha büyük zorluklarla karşılaşıyorlar.

Çocuğunuzu sosyal medyanın tehlikelerinden koruyun!

 

Eğitim ortamında da elektronik ve sanal iletişim araçlarının yaygınlaşması risklerin daha hızlı yayılmasına neden oluyor. Sosyal medya tehlikeleri her geçen gün daha büyük bir tehdit halini alıyor. Sanal ortamdaki kimlikler, sosyal medya paylaşımları çocukların gerçek kimliklerini kişiliklerini büyük çapta şekillendiriyor.

Toplumsal karmaşayla birlikte sosyal dokusu bozuk şehirlerde artan suç oranları da gündelik yaşamdaki tehlikeleri artırıyor. Çocuklar geçmişe göre daha emniyetsiz sokaklarda büyüyor.

Kısacası anne babaların çocuklarını yetiştirdikleri çevreyle ilgili tablo, hiç de iç açıcı değil.

Mükemmel aile olmaktan kaçının, yeterli anne-baba olun

Pedagog Sevil Yavuz, psikoloji ve çocuk gelişimi alanlarına hakimiyetinin yanı sıra, eğitimci kişiliğinden de yararlanarak anne babalara pratik, basit ama sihir etkisine sahip önerilerde bulunuyor

“Evet birçok şeyin değiştiği bir dünyada yaşıyoruz. Ama değişen insan doğası değil, dünyamız. Hangi çağda olursa olsun çocukların ihtiyaçları hiç değişmedi, değişmeyecek. Açık havada, doğayla bütünleşerek enerjisini harcamak; akranlarıyla iletişim kurup sosyalleşmek; sahip olduğu potansiyeli açığa çıkarmaya yönelik etkinlikler yapmak.”

Kitapta paylaşılan önerileri gündelik hayatta kullanabilen ebeveynler, çocuklarıyla ilişkilerinde birçok sorunun ortaya çıkmasının önüne geçmeyi başaracaklar.

Sevil Yavuz şöyle diyor: “Çocuğunuzla ilişkinizi mükemmellik peşinde koşarak zedelemeyin. ‘Yeterli anne baba’ olun ve gerisini akışa bırakın. Çocuğunuza rehberlik edin. Emin olun sezgileriniz sizi doğru yere götürecektir. Anne baba olmanın sihrini yaşayın, stresini değil. En büyük sihir sevgidir.”